Да ли геотермална енергија заиста обновљиви извор енергије

Геотермални ресурси могу бити исцрпљени ако брзина експлоатације топле воде премашује стопу природног допуњавања. Обично се геотермални ресурси могу користити 20 до 30 година; међутим, производња енергије може да се смањи с временом, чинећи даљу употребу извора неекономичном. Постоје пример где се геотермална електрична енергија континуирано експлоатише већ више од 100 година. Такав пример је геотермално поље Лардерелло где је експлоатација започета почетком 20-тог века. Систем даљинског грејања у Рејкјавику функционише од 1930-их са малим осцилацијама у производњи. Дакле, уз правилно управљање, геотермални ресурси могу бити одрживи дуги низ година, а могу се чак и опоравити ако се њихова употреба обустави на одређени временски период.

Порег позитивних ефеката употребе геотермалне енергије из топлих извора постоје и негативни који укључују загађење буком, испуштање воде и гасова, производњу непријатних мириса и слегање тла. Већина ових ефеката, међутим, може се ублажити тако да коришћење геотермалне енергије има само минималан утицај на животну средину.

Упоређујући предности геотермалне енергије са другим обновљивим изворима енергије, главна предност геотермалне енергије је то што је она доступна 24 сата дневно, 7 дана у недељи, док су соларна енергија и ветар доступни само у једној трећини времена. Поред тога, цена производње електричне енергије из геотермалне енергије по киловат сату је конкурентна  угљу. Главни недостатак развоја геотермалне енергије су високи почетни трошкови улагања у изградњу објеката и инфраструктуре и висок ризик са становишта ресурса.